Kommentaarid leheloole "Türi vald hakkab kärpima"

Jaanus MarrandiTüri valla koalitsioon ei lagunenud kolm aastat tagasi selle pärast, et oli vaja kärpida, vaid vastsel paidekast reformierakondlasel Jaan Arvolal tekkisid võimuambitsioonid. Kokkuhoiuplaanides oldi tegelikult tookord koalitsioonis ühel meelel. Kui aga lähtuda Raivo Pinki seisukohast, et lagunemise põhjus oli soov kärpida, siis on pisuke segadus, sest tookord opositsiooniline IRL rääkis ka vajadusest kärpida. Uus võim lõpetas aga kohe igasugused kärpeplaanid. Vahepeal on aga kolm aastat mööda läinud, olukord on hullem. Ja tehtud ei ole IRL võimu poolt suurt midagi. 

Nüüd siis vaja teha nn. "superkomisjon". Kahjuks ei ole näha kuidas üks komisjon, mis koosneb täpselt samadest koalitsiooni komisjonide esimeestest (+ revisjoni komisjoni esimees Vello Ohu) saaks midagi teha. Istub sama seltskond ju niigi 1-2 korda kuus koos plaane tehes ja sellesama seltskonna nimetamisest nn. superiks ei muutu nüüd küll midagi.

Tahaks aga näha vallavanema aktiivsemat juhirolli ja tegutsemist. No kasvõi muretsemist 2015. aasta eelarve pärast. Kahjuks seda näha pole, sest natuke aega tagasi oli vallavanem omavalitsuste liidu esindajana valla raha eest Hiina visiidil ja praegu on oma puhkusel kuuks ajaks Aafrikas. Valla olukorra eest kannab aga esimest vastutust selle valla tegevjuht - vallavanem. Tõesti, tundub, et meelsamini juhitakse selle asemel valla raadiosaateid, kui tegeldakse valla sisulise juhtimisega ja võetakse vastutust.

Sellisest asjade käigust on kahju ja Türi inimesed ei vääri kitsal parteilisel pinnal suikuvat vallavalitsust.

Minu jutu mõte on see, et valla jaoks keerulisel ajal, kui on eelarve kokkupanemise aeg peaks vallavanem võtma vastutust ja juhtima vallavalitsust, et eelarve saaks kokku pandud. Töö on vaja ära teha, sest sellest sõltub kõigi vallakodanike elu ja siis minna puhkama. Tõesti säravate tegevuste kõrval nagu reisid, raadiosaadete juhtimine, lindilõikamine on karm argipäev, kus ka negatiivsete asjade eestvedamise juures peab olema vallavanem. Komisjon, mis koosneb samadest inimestest, kes niikuinii mitu korda koos käivad ei muuda midagi. Valda on vaja vastutust võttes juhtida.

Hindan väga Aime Roosioja südamega tehtavat tööd ja arvestusoskust, aga tema nagu ka Urmas Kupp ei saa võtta vastutust nagu vallavanem.

Nüüd asjade tegemisest või mittetegemisest. Ma mäletan täpselt missugused otsused olid laual ja nõudsid ära tegemist 3 aastat tagasi. Alates lasteaedade juhtimise ümberkorraldamisest, mis nüüd lõpuks pooles osas kolm aastat hiljem ära tehti. Vahepeal on kolm aastat mööda läinud ja meetmete hulka ja ajastatust saab hinnata rahakoti järgi ajahetkes. Raha on aga veel vähemaks jäänud. Paraku ei ole selle kolme aasta jooksul suurt tehtud vaid on lihtsalt valitsetud.

Vastuseks Kaia Iva poolt kommentaariumis kirjutatule: Mis puudutab, aga inetuid nn. kantimise juttu, siis see on väga rumal süüdistus. Ma võiksin tuua siia väga inetuid asju nn. kantimisest, aga siis ma laskuksin samale pinnale ja seda ma ei taha. Küll jõuame aga ka ükskord nendeni. Üldiselt on ju igaühel teada, millise erakonnaga on Türil vaja sehvti hoida ja seda mitte ilmaasjata! Kasvõi EL rahade saamisel....olen neid kurtmisi oli kui palju pidanud kuulma. Tean koguni inimest, kes jättis meie nimekirjas kandideerimata, sest talle anti mõista, millal ta projekt võiks rahastatud saada......enne ei saanud...ja nüüd saigi. Liigne parteiline asjadele vaatamine viibki lõpuks Kaia kommentaarist nähtavale kurjusele ja trotsile. Pole vaja!

 

Türi vald hakkab kärpima (Autor: Järva Teataja)

Türi valla poliitikud moodustasid nii-öelda superkomisjoni eesmärgiga vähendada valla kulutusi aastas poole miljoni euro ulatuses.

Lähiajal kogunevasse komisjoni kuulub 14 inimest: kõikide vallavolikogu komisjonide esimehed ja vallavalitsuse liikmed. Komisjoni juhib volikogu esimees Andrus Eensoo.

Ametlikus dokumendis on kirjas, et komisjoni ülesanne on leida võimalusi Türi valla kulude optimeerimiseks ja teha ettepanekuid kulude kokkuhoiuks.

Türi vallavalitsuse rahandusosakonna juhataja Aime Roosioja on palju otsekohesem. «Türi valla kulusid tuleb kärpida umbes 500 000 eurot aastas,» sõnas ta.

Valla eelarve on laias laastus kümme miljonit eurot, mis tähendab, et kärpe suurus on viis protsenti. «See on Türi vallale suur ja väga valus samm,» ei teinud Roosioja saladust.

Roosioja loodab, et poliitikutel jätkub julgust ebapopulaarseid otsuseid vastu võtta, sest valla rahaseis läheb ilma kärbeteta kogu aeg raskemaks. «King hakkab rohkem pigistama. 2015. aasta eelarve on meil üksnes äraelamiseks, arenguks raha ei jätku,» sõnas ta.

Roosioja märkis, et tal on komisjonile omad kärpimisettepanekud olemas, kuid ta ei soovi neid enne vallajuhtidele tutvustamist avalikustada.

Türi vallavolikogu aseesimees Raivo Pink meenutas, et paar aastat tagasi lagunes eelmine koalitsioon selle pärast, et kulud olid liiga suured. Ta sõnastas Türi probleemi järgmiselt: «Peame vähendama püsikulusid.»

Pink selgitas, et komisjon teeb ettepanekuid, kuidas saaks valda edaspidi paremini majandada, kuid lõpliku otsuse võtab vastu vallavolikogu.

Türi vallavolikogus opositsiooni kuuluv Vello Ohu ütles, et opositsioon on nendele probleemidele pikka aega tähelepanu juhtinud, kuid seni pole neid kuulda võetud. «Juba varem oleks pidanud nende küsimustega tegelema,» lisas ta.

Kärpekomisjon moodustatakse Ohu selgitusel seetõttu, et võimul olijad saaksid vastutust hajutada. «Minu arvates peaks ettepanekuid tegema ikka koalitsioon, kes Türi valda juhib,» ütles ta. «Vallavanem peab tegelema oma põhitööga, mitte raadios saadet juhtima.»