Tahtsin head, aga välja tuli nagu tavaliselt

Tahtsin head, aga välja tuli nagu tavaliselt (Foto: postimees.ee)IRL valimislubadust vabastada kodualune maa maksust oli hea mõte, kuid selle teostamist võiks iseloomustada kunagise Venemaa peaministri Tsernomõrdini ütlusega  „Tahtsin head, aga välja tuli nagu tavaliselt“.

Mälu värskenduseks kes olid priviligeeritud, kes vabastati maamaksust: kõigepealt pead sa maksuvabastuseks olema maaomanik, maad ei tohi olla rohkem kui üks maatükk, maa ei tohi olla linnas suurem kui 1500 m2 ja linnast väljas 2 hektarit ja maaüksusel asuvas hoones peab olemas isiku rahvastikuregistri järgne elukoht.

Kuid siin on mitu väikest konksu, millega seadusandja on teinud liiga paljudele isikutele.

Esiteks, isikul võib olla küll korter näiteks Paides või Türil, kuid kui selles kortermajas on äripinnad ja maaüksuse sihtotstarve on mh ärimaa, siis maamaksuvabastust ta ei saa. Eriti Paide ja Türi linnades on sellised hooneid mitmeid kus esimesel korrusel on kauplused, apteegid, kohvikud, baarid või alkoholipoed või mõned muud äripinnad ja kõrgematel korrustel korterid.

Teiseks, maamaksuvabastuse saab ainult ühelt maaüksuselt (sh korteriomandilt), seega võib sul olla ühes majas erinevad korteriomandid korter, kelder või garaaž ja keldrilt ning garaažilt maksuvabastust ei saa.

Kolmandaks - kaasomand. Lubaduste kohaselt pidi maamaksuvabastus laienema linnades 1500 ruutmeetri ulatuses. Seaduses on kirjas, et maksuvabastus laieneb ühele kinnisasjale aga mitte ühele maksumaksjale. Seega saavad 1500 ruutmeetrise kinnistu kaks kaasomanikku maksuvabastust 750 ruutmeetri ulatuses.

Seadusandja selline käitumine on eriti silmakirjalik ja enda kasuks arvutamine – kui on vaja maksuvabastust anda, siis ei saa mitut kinnisasja kuidagi üheks koduks lugeda, aga kui on vaja rohkem maksu määrata, siis kõlbab kokku liita mida iganes.

Nende ja teiste maamaksuvabastuse seaduses sätestatud ebaõiglaste põhimõtete pärast on Eesti Maksumaksjate Liit alustanud kohtuvaidlust riigiga. Loodame, et Eesti Maksumaksjate Liidu algatusel on ka viljad ja kohtuvaidlus lõpeb maaomanike võiduga.