Heli Koidu ajaveeb

Riigikogulasest peibutuspart Kaia Iva Türi valla volikogusse ei lähe, jälle!

Kaia Iva kandideerib KOV valimistel, ise juba ette teades, et Türi vallavolikogus tööle ei hakka (foto on illustreeriv)Türi valla valimiskomisjoni 25.oktoober 2013 otsusest nr 8 võime lugeda, et lõppenud valimiste ainuke peibutuspart Türi vallas teatab, et jätkab Riigikogu liikmena. Riigikogu liikme staatuse seaduse paragrahv 24 alusel ei või Riigikogu liige oma volituste ajal olla vallavolikogu liige. 

Peibutuspartidele on see paragrahv teada, aga sellest hoolimata õigustatakse oma kandideerimist kõikvõimalike kõverate teooriatega.

Valijatele kes valivad peibutusparte, ei ole valimiskasti juures veel teada, et kellele nende hääl tegelikult läheb. Kui Riigikogu liige osutub valituks, aga volikogus tööle ei hakka, siis pääseb volikogusse asendusliikmena keegi teine selle partei või valimisliidu nimekirjast. Seekord osututus Türi IRL-i nimekirjas "pardiloterii õnnelikuks võitjaks" Ülo Ormus, kuigi türilased teda volikogusse ei valinud. Sisuliselt võib öelda, et need 66 heauskset valijat, kes ka seekord usaldasid oma hääle Kaia Ivale, said "petta". 2009. aastal toimunud KOV valimistel said sarnaselt "tüssata" Pipilt 303 ja Kaialt 173 nende poolt hääletanud valijat. Siis oli eriliselt märkimisväärne Pipi-Liisi suhtumine oma 303 valijasse stiilis: Kui ma võimule ei pääse ja vallavanemaks ei saa, siis ma volikogus ka tööle ei hakka. Siis täpselt nii juhtuski ja seekordsetel valimistel kordas Kaia Iva häbenematult sama stsenaariumi, kuid ikka leidus talle 66 heauskset hääle äraandjat. 

Pipi-Liis Siemann ja Kaia Iva (foto: Facebook)Sellise metoodika järgi toimuvad KOV valimised võiks vabalt ümber nimetada lotovalimisteks, mitte kasutada sõna isikuvalimised.

Kui seadusandliku Riigikogu liige Kaia Iva ise valimisi tõsiselt ei võta, ei saa ka mina Eesti Riigikogu liikmeid tõsiselt võtta.


Nimisõna "peibutuspart" tähenduse selgitus

  1. Jahil, partide peibutamiseks kasutatav vahend.
  2. Poliitik, kes kandideerib valimistel nimekirja eesotsas, kuid valituks osutumisel loobub oma kohast. Poliitik, keda kasutatakse häälte peibutamiseks.

Allikas: Vikisõnastik