Auris Rätsepa ajaveeb

Türi läheb valimistele IRL-i raudses haardes

Auris Rätsep: Türilased, minge valima, sest muidu valitakse teie eest!Türi valimistulemusi oodata on põnev. Kaks suuremat jõudu - IRL ja SDE võtavad teineteisest mõõtu, Reformierakond naudib Türil traditsiooniks kujunenult kaalukeeleks olemist juhul kui emmal-kummal "suurel" peaks koalitsiooni moodustamiseks partnerit vaja olema. Keskerakonna kasin ja staarideta nimekiri häältearvult siinkandis ilma ei tee, aga kindlat valijaskonda omab ta sellegipoolest. Sel korral on poliitlahingut löömas ka üks tubli üksiküritaja - Heli Koit. Kuigi suurt häältesaaki ja volikogu kohta põlises IRL-i kantsis Türil Helil ilmselt saavutada ei ole, siis Respect igatahes juba pealehakkamise eest, tubli naine! 

Valimiskampaania on sel korral Türil igav, huumorit ja nalja nagu ei saagi. Ei ole teada, kas uusi ja ajutise iseloomuga "poliitabielusid" ka sõlmitakse fiktiivsete sissekirjutuste teel selleks, et Türil kandideerida ja hääletada saaks. Eelmisel korral oli vahvaimaks selliseks "kooseluks" vallasekretärist valimiskomisjoni esinaise ja kohaliku muusikakooli juhataja "elamine" Türil ühes korteris. Ei mäleta, et kohalik "uuriv ajakirjandus" vitaalsete daamide kooselust suuremat uudist või tõsielulist reportaaži teinud oleks, aga ikka oleks tore teada kuidas täna ühises korteris eluke veereb... "Võimalik vaid Türil" oleks selle tõsielusarja nimi televisioonis.

Kuidas Paide mehed Türil paleepööret korraldasid

Aasta eest kunagise Türi Keskerakonna esinumbri Jaan Arvola Reformierakonda "ülehüpates" ning siis tema eestvedamisel ja Tõnis Kõivu manageerimisel võimule pääsedes, on Türi IRL-li juhid teinud kõik selleks, et jäädavalt võim enda kätte jätta. Märkimisväärne on asjalolu, et Türil võimupöörde korraldanud reformipaidekad Arvola ja Kõiv on tänaseks kohalikult poliitareenilt lahkunud. Kõiv Järvamaalt lausa Harjumaale, võideldes seal nüüd Peetri küla ja Ülemiste järve eest. Kohalikud Türi reformimehed lasid enda nimel Paide omadel siin tolmu üles keerutada, näidates Türi mehi kaugjuhitavate poliitnukkudena ja sellest on kahju. Samas on pink sedavõrd lühike (nb: sellel väljendil ei ole pistmist Raivo Pinki identiteedivargusega ja palun Raivol politseisse mitte pöörduda), et omameeste seast pole vallavanema kandidaatigi välja panna. Üllar Vahtramäe on Paidest parema ametkoha puudumisel Türile pagendatuna küll professionaalse poliitikuna kannatlik ja tubli mees olnud, aga ei kujuta ette, et näiteks hiidlased valiksid endale saarlasest pealiku...

Olev Kenk: Türi poliitiline kultuur on madal

"Minu vana hea sõber" Tiit Reinberg rääkis eelmisel nädalal ERR-i raadiosaates, et Türil on pidev närviline poliitiline võitlus toimunud kõik 4 viimast aastat, valimistevahelisel perioodil ei ole siinkandis saabunud rahu hetkekski. See on tõsi. Huvitav oli aga kuulda Tiidu hinnangut tänastele sotsiaaldemokraatidele, keda Tiit nimetas "igal aastal nimemuutvaks rahvaliitlaste seltskonnaks" või midagi sarnast. See on kahetsusväärne pealiskaudsus "uuriva ajakirjaniku" ja kohaliku mainekujundaja poolt, sest juba eelmiste kohalike valimiste ajal moodustatud Türi valimisliidus oli rahvaliitlasi vaid käputäis ja jääb mulje, et kunagised rahvaliitlased on ajakirjanikul miskipärast tänaseni hinges nagu juudid Hitleril (Reinberg ise ei ole pidanud paljuks Järva Teatajas võrrelda Jaanus Marrandit Putiniga). Tiit, seda nimetatakse vaenamiseks.

Kõnealuses ERR-i raadiosaates kurdab saatejuht, Isamaaliidu endine pressiesindaja, Olev Kenk Türi kehva poliitilise kuluuri üle. Seejärel antakse sõna SDE mees Vello Ohule ja siis IRL-st Raivo Pinkile. Viimane peab saatejuhile seletama, et miks ta politseile kaebamas käib ja miks ainult tema ettevõtte kindlas teenusevaldkonnas kohalikke hankeid võidab. Vahva ja tänuväärne saade oli ja suur tänu ka Olevile, kes meie Türi ajaveebile kõvasti üleriigilist promo tegi! Muuhulgas sai hea riigiraadio kuulaja teada, et Türi vallavolinikud põrnitsevad teineteist altkulmu ja istuvad volikogus käsi taskus rusikas ja nagu reformimees Mati Sadam seepeale ennustas, siis vaevalt et suurt muutust oodata on, isikutevahelised vastuolud on sedavõrd suured. Poliitiline kultuur on Türil tõepoolest madal, igatahes. 

Olev Kenki ja Mirko Ojakivi juhitavat raadiosaadet saad kuulata siit.

Türi IRL on teinud kõik, et võimu kindlustada

Teistest poliitjõududest eristab Türi IRL-i järjekindel ja fanaatiline tegevus võimu juurde pürgimisel ja võimu kindlustamisel. Türi IRL-i bossid (nb: oluline on olla mõistetes täpne - bossid ei ole mitte kõik Türi IRL-i liikmed ja Türi IRL-ile antavad hinnangud ei laiene üleriigilisele IRL-ile) on kasutanud valimisvõidu kindlustamiseks kõiki võimalikke võtteid. Kui maakonnalehe toimetuse kohal hõljub vallandatud peatoimetaja Arnika Tegelmanni aeg-ajalt nõuandev vaim (Arnika määrati Türi IRL-i poolt  peale lehest vallandamist Türi Arengu Sihtasutuse (Türi Rahvalehe) nõukogu liikmeks, ehk teisisõnu: tuli kapist välja), siis Türi Rahvalehe on IRL allutanud jõu ja valede abil oma kontrollile. Meediat kontrollida ja seeläbi rahva arvamust enda kasuks kujundada on oluline ja võimalik, seda teab ja teeb Türi IRL suurepäraselt. Seda enam on sõltumatu Türi ajaveeb irlhammastel hambus.

Ringkäendus elunormiks?

See kuidas kogukonna arengurahade jaotamist oma sõpruskonnale ja võistluskaaslastele kureeris minevikus ja manageerib erinevate mittetulundusühingute kaudu tänaseni praegune vallavanem Pipi-Liis Siemann, on avalik saladus, millest kohalikud eelistavad erinevatel põhjustel vaikida. Osad ei taha lihtsalt tüli ja ebameeldivusi, teised kardavad kaotada töökohta, oodatavat rahalist toetust või sõpruskondlikku soosingut.

Ringkäenduse erinevad vormid on Türil saanud sedavõrd igapäevseks, et seda peetaksegi täiesti loomulikuks. Isegi Türi valla aumärgi saanud kirikuõpetaja (kellest ma muide väga lugu pean) on aastate eest Türi valla raadiosaates ausa inimesena tunnistanud, et kui tahad Türi kiriku kellatorni renoveerimiseks reaalselt raha saada, siis tuleb selleks kuuluda kasvõi IRL-i. Kui see ei ole ringkäendus Teet Hanschmidti häältesaagi eest, siis mis see on?

Volikogu esimees Raivo Pinki juhitav ettevõte "võidab" nö lõdva randmega hankeid, sest polevat konkurentsi, reklaamiärimees Kiristjan Männa saab oma kinnisvara parenduseks toetust ja äridele mahlaseid tellimusi, vastutasuks "võitleb" parteisõdurina fanaatiliselt Türi IRL-i oponentidega, ustavale käetõstjale ja IRL-i kaasvõitlejale Riina Trummile antakse lausa mitu vallavalitsuse rahastatavat töökohta samaaegselt, lisaks saab Trummi juhitav sihtasutus teadmata eesmärgil lahkelt juurde maksumaksja raha, Kabala uus kultuurijuht kandideerib kohe IRL-i nimekirjas, Türi valla kultuurijuhi koht antakse sisulise konkursita põlisele "omale", keegi nimekirjaga liitujatest saab lasteaia juhataja koha, mõne ürituse või projekti jaoks antakse tänutäheks nimekirjaga liitumise eest näpuotsaga toetust - see on ainult põgus ülevaade IRL-i süsteemse ja läbimõeldud tegutsemise metoodikast Türi vallas, kus IRL-i eesmärgiks on olnud allutada kõik oma politiiliste eesmärkide saavutamiseks. Omaette klass inimesi on mõned vallaametnikud, kes varjamatult kummardavad IRL-i režiimi tänutäheks oma töökoha ja sõpruskondliku positsiooni säilitamise eest. Avalikkus vaikib, kõik vaikivad, sest siis ei ole probleeme ja elu väikelinnas(vallas) tiksub omasoodu edasi. Võimuhulludele on selline ringkäenduslik vaikelu muidugi eriti soodne pinnas oma asja ajamiseks.

Kui heaga ei saa, siis saab kurjaga!

Kes on kangem ja koheselt IRL-iga punti ei hakka, see allutatakse kurjaga ja piltlikult öeldes lüüakse sõbralike või uudisejanuliste ajakirjanike abiga teistele hoiatuseks avalikult risti! Hirmutamine ja toore jõu näitamine on samuti üks Türi IRL-i bosside töövõtteid, seda olen ka omal nahal tunda saanud. Siinkohal soovin kõigile kohalikele "teisitimõtlejatele" (ja eriti nende pereliikmetele) meelekindlust, et jätkuks jõudu säärase poliitterrori all mitte murduda! Ega see kerge ei ole. Kes ajalugu mäletab, see teab, et ka Türi linna päid on IRL-i poolt süstemaatilise tümitamise järel varemgi kohalikku prügilasse saadetud...

Kui Raivo Pinki kaebamisest tulenevalt käisin kunagi Pärnus KAPO-s ütlusi andmas, siis eravestluses imestasid ka sealsed ametnikud, et mille üle te seal Türil õigupoolest kaklete, sest suurt raha erinevalt näiteks Tallinnast teil seal jagada ju ei ole?! Suure linna inimesed ei saa aru, et kohalikule ettevõtjale on ka väike raha abiks, mida oma poliitilise positsiooniga kaitsta. Paljud võitlevad siin ka oma töökoha ja positsiooni eest, sest kuhu sa näiteks vallavalitsusest priiks saades siinkandis ikka tasuvamale tööle saad? Pipi-Liisi kui andeka ja kõneosava puhul ei ole see ilmselt probleem, aga näiteks Riina Trummi või teatud vallaametnike puhul ei kujuta ette, et nad tööturul ausas ja reaalses konkurentsis edukalt läbi lööksid. Mina isiklikult võitlen põhimõtete pärast, et saaksin inimestele ja oma lastele ausalt silma vaadata - Türi vald on tõepoolest minu südameasi olnud. Iseasi, kui kauaks jätkub jaksu ja tahet Türi IRL-i sajapealise lohega rinda pista ja kas ongi mõtet? Võibolla tuleks lasta minna..., aga mul oli ju ka kunagi unistus!

Kohalik meedia vaikib

IRL-i Türil võimulepääsemisel vaibusid nii maakonnalehe juhtivajakirjaniku Tiit Reinbergi lauskriitiline turmtuli kui ka ERR-i kohaliku korrespondendi Olev Kenki kriitilised telelood seniste valitsejate aadressil - sõpruskonna ühine eesmärk oli saavutatud! Tõsi, Arnika Tegelmanni lahkudes on siiski üht-teist teravat ka IRL-i aadressil Järva Teatajas ilmunud, aga Olev Kenk peab endaga küll sisemiselt kõvasti võitlema, et oma IRL-i-meelsust ERR-i töös vaka all hoida. Eelmisel nädalal ERR-is juhitud raadiosaates tuli ta erandina sellega minuarust üpris hästi toime, aga muidu mitte eriti.

Sirvides 2009. aasta kohalike valimiste ajal ja sellele järgnenud perioodil Järva Teatajas süstemaatiliselt ilmunud kahemõtteliste ja küsimärgistatud pealkirjadega äärmiselt kriitilisi ja negatiivseid lugusid tollase valimisliidu erinevate liikmete aadressil, võime julgelt öelda, et maakonnalehes on saabunud Türi teemade osas poliitiline vaikelu. Või oligi kogu selle valimatu lauskriitika ja intrigeerimise taga toonane peatoimetaja Arnika Tegelmann ainuisikuliselt, kes emaliku käena põhiliselt Tiit Reinbergi suud ja sulge liigutas? Seda ei saa me kahjuks kunagi teada, kuid Arnika juhib nüüd Türi Rahvalehte...

Türi ajaveeb läheb inimestele korda

Nõukogudeajal oli üks 1 ametlik partei ja 1 ametlik tõde. Kui Türil oleks ainult IRL ja Järva Teataja või IRL-i kontrollitav Türi Rahvaleht, küll siis oleks mõnede arvates tore ja muretu elada, eksole? Õnneks siiski nii ei ole.

Ajaveebi üha suurenev lugejaskond (ka väljaspool Türi piire!) on tegijatele ja autoritele heaks motivaatoriks ja tänuks tehtu eest. Ja mida kõvemini Türi IRL-i "süle- ja lõukoerad" sel teemal klähvivad, seda suurem on kinnitus, et ajaveebi autorid ja tegijad on tegemas tänuväärset tööd oma mõtete ja seisukohtade avaldamisel.

Poliitiline tõehetk...

...saabub seekord 20. oktoobril. Kindel on, et Türi IRL on nende endi vaatenurgast teinud "head ja tõhusat" eeltööd igal kohalikul rindel ja nii läheb Türi vald vastu valimistele IRL-i raudses haardes.

Kui targad on Türi valla valijad tegelikult, see selgub juba mõne päeva pärast. Misiganes tulemus siis ka ei oleks, saavad kõik lohutada ennast teadmisega, et iga 4 aasta järel tuleb uus "tõehetk".

Üks on kindel, head türilased: Minge kõik valima, sest muidu valitakse Teie eest!