Auris Rätsepa ajaveeb

Intervjuu maakonnalehe Järva Teataja peatoimetaja asetäitja Tiit Reinbergiga

Tiit Reinberg

Intervjuu maakonnalehe Järva Teataja peatoimetaja asetäitja Tiit Reinbergiga (Järva Teataja toimetuses, 25.märtsil 2011)

Tiit, küsiksin sinult mõned küsimused.

- Küsi, ma vastan kui saan vastata.

Sa oled vähemalt paaril korral öelnud, et Aivo Prüssel ei sobi Türi vallavanemaks. Millest selline arvamus?

- Aivo Prüssel on otsustusjõuetu.

Milles see täpsemalt väljendub?

- Eile õhtul lubas ta mulle tagasi helistada, et kohtumise aeg kokku leppida, kuid ei teinud seda ja hiljem minu kõnesid vastu võtta ei julgenud

Ei julgenud?

- Või ta ei pea oma sõnast kinni ja ei ole niipalju mees.
(hiljem selgub, et vallavanem ootas hommikul ajakirjanikku enda kabinetis mitu tundi)

On sul Türi vallavanemale midagi ka professionaalses plaanis ette heita?

- No see jutt läheks pikaks...

On siiski midagi konkreetset?

- Inimesed kaebavad, et ta ei saa oma meeskonna juhtimisega hakkama, seda kuulen ma vallavalitsusest. Lisaks on veel tuhat põhjust, aga kuna sa nii ootamatult küsid, siis ma ei ole vastamiseks valmistunud.

Kes oleks Türi vallale parem vallavanem kui Aivo Prüssel?

- Jaanus Marrandi. Olen seda ka Jaanusele öelnud.

Kas sa teed oma tööna uurivat või kollast ajakirjandust?

- Uurivat, kuid lisaks kirjutan juhtkirju, featuresid ja teen pilte. Minu ülemused on mind premeerinud ja minu tööga rahul. Me (Järva Teataja) toodame kasumit ja oleme edukas ettevõte. Uurivad artiklid tõstavad meie läbimüüki, ka Türil. Aitäh sulle, Auris, et sa olemas oled, oleks sinusuguseid omavalitsusjuhte ainult rohkem...

Ma ei ole ju omavalitsusjuht.

- Nojah.

Kas Türi Rahvalehte on vaja?

- Ei ole vaja - see on minu isiklik arvamus. Samade funktsioonidega saaks hakkama mitte ainult Järva teataja, vaid ka Aitab Alati või Järvamaa kogukonnaleht Koosolek. Ametlikke teateid on muidugi vastavalt seadusele vaja avaldada.

Mis sind Türi Rahvalehe juures häirib ja mida muudaksid kui oleksid selle lehe peatoimetaja?

- Ma ei kujuta ette, et seda lehte teeksin, sest omavalitsuse poolt väljaantavas lehes ei saaks ma olla vaba ajakirjanik - peaksin oma töös arvestama võimulolevate erakondade juhtidega, seda on mulle kinnitanud ka kauaaegne Türi Rahvelehe peatoimetaja Olev Kenk.

Kas Türi Rahvaleht on oma sisult kallutatud?

- Maailmas on absoluutselt kõik meediaväljaanded kallutatud. Kallutatus sõltub ajakirjanike haridustasemest, lastetoast ja muust. Türi Rahvaleht ei ole meie meediamaailmas erand.

Kas praegune Türi Rahvalehe toimetus eksponeerib põhjendamatult Türil võimulolevaid poliitikuid?

- Ei.

Seda Tiit on rõõm kuulda, sest aasta eest Kuma Raadios eetrisolnud saates „Ringmikrofon“ prognoosisite saatekülalistega hoopis muud ja seepeale olen ka öelnud, et minu ametisoleku ajal selles lehes poliitpromo ei tehta.
Sind on sinu enda sõnade järgi erinevatel aegadel süüdistatud Reformi ja ka IRL-i hääletoruks olemises?

- Samuti Keskerakonna ja Sotside.

Kuigi sul inimlikult mingid isiklikud eelistused kindlasti on, siis kas oled oma kirjutatavates lugudes ja suhtumistes alati lõpuni erapooletu? Kuidas sa seda suudad?

- See on minu 15 ajakirjanikuaasta professionaalne kogemus, mille eest mulle makstakse. See on nagu kirurgil – et patsient võib mitte meeldida, aga ega kirurg tal sellepärast ära surra ei lase. Kui mul on omad huvid mängus, siis ma taandan ennast konkreetse loo kirjutamisest, seda on ette tulnud. Näiteks kui mul on mõne ettevõtte aktsiad.

Kas on võimalik, et sa oled oma ülemuste poolt vähemal või rohkemal määral mõjutatav?

- Mulle on elus palju tööd pakutud ja läbirääkimistel on enne töötasu küsimust esimene nõue, et keegi ei kirjuta mulle ette mida tohin kirjutada ja mida mitte. Kui keegi hakkaks määrama minu kirjutamist Järva Teatajas, siis ma lahkun siit päevapealt.

Sa oled tuntud, ma julgen öelda, oma üleoleva hoiaku poolest intervjueeritavate aadressil – loed minuteid ja tunde kui sulle soovitud vastuseid saadetakse ja ei hoia ennast tagasi hiljem ka sapiseid e-maile saatmast, olen neid ka ise saanud. Kas sa arvad, et selline suhtumine on professionaalsele ajakirjanikule kohane?

- 15 aasta jooksul on see on mulle esimene süüdistus, olen püüdnud nalja teha, lisades mailidele ka smile-märke, aga ma vabandan kui nali ei ole õnnestunud.  

Kui Tiit Reinberg helistab, siis kas kõne vastuvõtja peab arvestama sellega, et jutt salvestatakse?

- Ajakirjanik Tiit Reinberg salvestab kõik kõned.

Aitäh sulle, Tiit, vastamast.

- Palun.